Ekolog: Na zámku jsme jako doma

Vložil(a): LTuc, Téma: Napsali o nás, Vydáno dne: 16. 12. 2006

Kolínský deník - 16.12.2006

Kostelec n. Č. l. - Jednou z dominant Kostelce nad Černými lesy je bezpochyby zdejší zámek. A právě tak silně je s tímto městem spjato i lesnické školství. A to nejen kvůli široko daleko známému arboretu Na Trubě, ale i právě kvůli zámku, v němž sídlí Školní lesní podnik a Laboratoř ekologie krajiny. Jednou z pravidelných událostí, které se zde konají, je pasování prvních ročníků oboru aplikovaná ekologie. Člověkem, který nevynechal žádný z dosavadních ročníků pasování, které se na zámku koná od začátku devadesátých let, je proděkan Fakulty lesnické a environmentální České zemědělské univerzity v Praze Petr Zasadil. Věkem je blízký studentům a možná i proto mezi nimi velice oblíbený a vnímanýspíše jako kamarád než pedagog.

"Pasování v Kostelci je největší mimoškolní akce studentů, každý rok tu nechybí tradiční stínové divadlo a soutěže pro jednotlivé kruhy prváků," popsal Zasadil, který je jinak přednášejícím předmětu ekologie.

Jak sám říká, těžko by si uměl zmíněnou akci představit někde jinde než v sále zámku.

"V loňském roce jsme však museli na sál kosteleckého zámku zapomenout. Zrovna se totiž rekonstruoval, takže jsme museli vzít zavděk sokolovnou v Úněticích. Nebylo to špatné, ale prostory kosteleckého zámku jsou nenahraditelné," podotkl Zasadil. Letos tak mohli ekologové využít možností hlavního sálu zámku bezprostředně po rekonstrukci, a jejich "řádění" se tak mohlo uskutečnit na zbrusu nových parketách a za svitu nádherných nově instalovaných křišťálových lustrů, které možná i trochu zázrakem nedoznaly žádné úhony.

(od)
Foto - Petr Zasadil (druhý zprava) bývá pravidelně členem "odborné" poroty, hodnotící výkony soutěžících studentů prvních ročníků.
Foto - Ondřej Dvořák