Přivezli zkušenosti ze studijní cesty po Francii

Vložil(a): LTuc, Téma: ASANACE - akce, Vydáno dne: 15. 01. 2007

Kolínský deník - 10.1.2007

uvodPečky/Francie - Téměř třicet zástupců obcí, neziskových organizací a podnikatelů vyrazily do partnerského regionu Pays d ´ Albret v Gaskoňsku ve Francii na studijní cestu, kterou zorganizovala Místní akční skupina Podlipansko za podpory Středočeského kraje. Autobus zamířil do Nerac, což je z Peček 1700 kilometrů. Cesta byla zdlouhavá, ale zážitků a užitečných zkušeností si účastníci přivezli víc než dost.

dd1„Viděli jsme nově zbudované říční stezky, navštívili jsme místní skláře a keramiky v malé obci Vianne. Setkali jsme se i se starostou této obce, který nás prováděl po vesnici,“ popsala koordinátorka Jana Havelková s tím, že další skupina mezitím navštívila Centrum stimulace pro seniory. Kromě mnoha vymožeností pro starší generaci tu zájemci viděli v praxi i v Česku ne zcela běžný přístup, a to, jak uvedl ředitel dd2tohoto zařízení, že když se seniorům poskytují všechny možné služby třeba v rámci pečovatelské nebo asistenční služby senioři tuto péči pouze pasivně přijímají, což není vždy nejlepší přístup ze strany společnosti, jejich kondice a schopnosti se tím zhoršují („zakrní“). Prostě ztrácejí motivaci nejen se pohybovat, ale i přemýšlet. Je tedy třeba hledat rozumný kompromis.

dd3Další skupina byla pozvána na prohlídku skleníků vytápěných dřevem, diskutovalo se i se zemědělci, kteří se chystají na pěstování biomasy, došlo i na prohlídku chovu skotu, seznámení s projekty zaměřenými na děti a mládež či na návštěvu u pěstitelů slunečnic.

Zajímavostí bylo, že farmáři jsou zastupitelní - existuje zde instituce, která je připravena se postarat a hospodařit na farmě v době, kdy je majitel na dovolené. „Inspirací je dost, spolupráce se rýsuje v oblasti alternativních zdrojů energie a aktivit zaměřených na mladou generaci,“ uzavřela Jana Havelková.

Foto: V centru pro seniory ve Francii mají pro své klienty překážkovou dráhu, aby mohli trénovat chůzi.

Foto: Skupina téměř tří desítek Čechů načerpala inspiraci také od francouzských kolegů, kteří se věnují jak živočišné, tak rostlinné výrobě.

(mar)