Přitáhnou turisty, nadchnou místní, zapojí podnikatele

Vložil(a): LTuc, Téma: Napsali o nás, Vydáno dne: 23. 01. 2007

Sbírejte razítka do vandrovní knížky Podlipanskem

Kolínský deník - 19.1.2007

Podlipansko - Dotaci zhruba 3,7 milionu korun získala MAS Podlipansko z prostředků Evropské unie na podporu cestovního ruchu, konkrétně na projekt Vandrování Podlipanskem. Peníze využije nejen pro zatraktivnění regionu zejména pro turisty přijíždějící z Prahy, ale i pro poznání lidí, kteří v něm žijí, že je kolem nich spousta zajímavých míst. Na území Podlipanska vznikne několik infomíst. Nebudou to klasická infocentra, ale už existující místa, jako třeba ubytovací a stravovací zařízení nebo třeba agroturistické provozovny.

„Mělo by jich být v první fázi dvacet,“ uvedla poradkyně pro cestovní ruch Radka Jirkovská. Na těchto místech se příchozí od proškoleného personálu dozvědí, co dál mohou na Podlipansku vidět a zažít.

Dostanou vandrovní knížku, do které mohou sbírat razítka jak z návštěvy kulturních akcí, tak třeba z restaurace či ubytování. Ubytovat se tu ale nemusí. Stačí se přijít podívat stejně jako na akce typu pečecké Jede jede mašinka nebo Štrůdlování v Bříství. Když nasbírají razítek dostatečný počet, pošlou knížku do infocentra v Kouřimi a můžou se těšit na zajímavé odměny v podobě výrobků vztahujících se k regionu či možná i zvýhodněného vstupného.

V této chvíli, tedy po ještě další dva roky, jsou všechny výdaje kryté dotací ze SROPu. Zaplatí se výroba letáků, vandrovních knížek, infopanelů, proškolení personálu. Ani podnikatelé, kteří se do systému zapojí, nebudou muset platit nic za to, že jim projekt bude přivádět klientelu.

„Do budoucna samozřejmě plánujeme spolupráci na dotisk materiálů a údržbu infomíst. Chystáme například leták zaměřený na stravovací služby, chceme kontaktovat pivovary, zkrátka aby se projekt udržel,“ vysvětlila Michaela Roškotová, realizační managerka celého projektu, který by se měl rozjet již 31. března.

První infomísta už letos naleznou například v informačním centru v Kouřimi, v Sokolovně ve Velimi, v Nové Vsi, kde by se měl otevřít penzion, v Hořátvi na jízdárně a v dalších lokalitách. Kdo z dalších podnikatelů by se chtěl zapojit, nebude rozhodně odmítnut. Podlipansko potřebuje třeba truhláře na výrobu infopanelů, tiskárnu na dotisk letáků nebo jakéhokoli podnikatele, který by se mohl zapojit místním produktem.

Partnery projektu jsou organizace, jako třeba obecně prospěšná společnost Památky pro život, Zlatý pruh Polabí, nadace Českého kubismu, Dej Bůh štěstí, Regionální muzeum Kolín či město Kouřim.

A co se chystá na příští rok? Kromě vzniku dalších infomíst i vandrovní knížka, která zájemce provede po tajuplných místech regionu.

Jana Martinková