Chirurgické oddělení zřejmě za rok skončí

Vložil(a): LTuc, Téma: Napsali o nás, Vydáno dne: 09. 02. 2007

„Internu“ chce budoucí provozovatel zachovat
Kolínský deník - 9.2.2007

Český Brod - Zrušit akutní péči v Nemocnici s poliklinikou v Českém Brodě. To je postoj, který zastává Ministerstvo zdravotnictví České republiky.

„Žádné oficiální oznámení z ministerstva zdravotnictví zatím nepřišlo, ale podle neoficiálních zpráv, které mám, se problém týká jak oddělení chirurgie, tak oddělení interny,“ potvrdil dosavadní ředitel nemocnice Petr Blažek. Podle jeho slov bude záležet na zdravotní pojišťovně, jestli k tomuto doporučení přihlédne či nikoliv.

„Pojišťovna se nechala slyšet, že stanovisko ministerstva pro ni není závazné, nicméně ho chce brát velice zřetelně v potaz a z větší části se těchto doporučení bude držet. Velice pravděpodobně to vypadá, že od 1. 1. 2008 by v našem zařízení žádná akutní péče nebyla,“ dodal Blažek s tím, že na tento rok nemocnice smlouvu se zdravotní pojišťovnou má. Takže v roce 2007 obě oddělení fungovat budou.

Se zrušením akutní péče se však nehodlá smířit ani město Český Brod, jehož je nemocnice stále ještě příspěvkovou organizací, ani soukromá společnost PP Hospitals, která podle uzavřených smluv začne zařízení provozovat nejpozději do konce června letošního roku.

„Máme jinou strategii,“ sdělil místostarosta Českého Brodu Jakub Nekolný. „Jsme si vědomi, že v chirurgie v Českém Brodě není na dobré úrovni a zřejmě zde nemá budoucnost. V případě interního oddělení je však situace jiná a je v našem zájmu, aby zůstalo zachováno,“ upřesnil Pavel Nesnídal z PP Hospitals.

Mezi obyvateli Českobrodska panují na omezení, či dokonce úplné zrušení provozu nemocnice protichůdné názory. K jejich výměně došlo i na diskusním fóru českobrodské radnice. „Teď se to zruší, kdo tam takhle pojede? Bude se muset zavolat sanitka a dovézt pacienta do 35km vzdáleného Kolína. Těch peněz a času navíc. Komu to prospěje?“ myslí si třeba Oldřich Adamec z Kounic. Objevili se ale i názory, podle nichž je péče poskytovaná v českobrodské nemocnici natolik nekvalitní, že zrušení by bylo na místě.

Foto: S názorem ministerstva, které doporučuje zrušení akutní péče, nesouhlasí ani město, ani budoucí provozovatel, společnost PP Hospital.
Ilustrační foto:2x Ondřej Dvořák
Ondřej Dvořák