Na kolech za jablky

Vložil(a): IKas, Téma: ASANACE - akce, Vydáno dne: 24. 09. 2008

Podzimní Kostelecké kolvětrání a Slavnost plodů zachytil pan Pavel Pávek a laskavě dovolil publikovat na Cvikru.

Cyklistika je fenomén doby, na kola nasedají bez ohledu na věk všichni, kteří touží po aktivním pohybu i po poznávání nových a zajímavých věcí. Pro vyznavače velocipédů připravilo OS Asanace již po šesté Kolvětrání, výlet okolím Kostelce nad Černými lesy, výlet který je mimo jiné seznámí s výsledky celoroční práce sadařů.
"Nejde nám jen o poznávání okolí místa kde žijeme, nebo která navštěvujeme, snažíme se také o popularizaci regionu a samozřejmě i o přilákání dalších návštěvníků," říká Lenka Tučková z občanského sdružení Asanace. "Trasa je připravena tak, že povede mezi sady v okolí Tuchorazi. Sadařství je totiž jedním z typických činností v oblasti, ale lidé o něm běžně mnoho nevědí."
Před odjezdem dvacet bicyklistů symbolicky pokřtilo patnáct stojanů na jízdní kola, které ve městě osadila MAS Podlipansko. "Je to takový historický okamžik", směje se Lenka Tučková. "Poprvé v dějinách Kostelce jsou ve městě jiné stojany na kola než ty, které před své obchody umístili zdejší obchodníci."
Na startu před školu každý z cyklistů na cestu dostal symbolické jablko, největší zájem byl hlavně o jablka z županu. Tři trasy, nejdelší měřila hodně přes třicet kilometrů, míjely snad všechny sadaře v okolí, všude byli cyklisté očekávání majiteli a mohli se dozvědět vše co je zajímalo o problematice pěstování jablek v Čechách. "Po cestě si každý může koupit jablka, která předem ochutnal," upřesňuje jedna z organizátorek Ivana Kašparová, "budou i jednou z cen v tombole připravené v cíli, který je již tradičně v místním pivovaru, pochopitelně tam jsou připravena i další jablka v županu."
Kolvětrání zatím bylo výhradně jarní akcí, na podzim se letos jelo po prvé a pořadatelky jsou přesvědčeny,že ne na posledy. Věří, že i podzimní společné vyjížďky získají stálou skupinou příznivců. "Je to fajn nápad," uvažuje Dáša Hamerlová, která s manželem a psem jela na kole náměstím. "Letos se již nemůžeme zúčastnit, své jsme dnes v sedlech zvládli, ale na jaře určitě dorazíme. Jezdíme z Prahy na Podlipansko docela často tak proč se nepřidat k partě fajn lidí… Problém to nebude, pořadatelky slíbily, že nám dají o jarním Kolvětrání včas vědět. A psisko pojede s námi."
Pavel Pávek