Není H jako H. Nově Bus míří na Háje místo na původní Hostivař

Vložil(a): LTuc, Téma: Doprava, Vydáno dne: 24. 02. 2009

kolinsky.denik.cz - 23.2.2009 18:31

Kostelec nad Č. l. - Práce v Praze? Pro Kostelečáky žádná výjimka. Spíš pravidlo. A že řada z nich využívá příměstskou autobusovou dopravu je realita. Lidé si na linku začínající trojkou zvykli. A ve špičkách bývá docela přeplněná. Takže si každý pasažér autobusu oddychne, když přestoupí na metro. Od prosince však autobus nejezdí na Depo Hostivař, ale končí na Hájích.

Co udělala změna konečné? Někteří, ale je jich menšina, ji kvitují s povděkem, jiní si zoufají. V jednom je však většina zajedno. Nikdo se jich nezeptal, jestli vůbec o tuto změnu stáli.

Jana Havelková z Kostelecka tuto situaci s trochou sarkasmu komentovala: „Městský úřad opět poctil občany neobvyklou důvěrou, že se dokáží postarat sami, nezaznamenala jsem jakékoli snahy o řešení situace ze strany města - ať už anketa o tom, co by lidem vyhovovalo nebo informace o podpisové akci, diskuze, nic, co by město iniciovalo. Nic co by přispělo k řešení problému ani nic, co by připomínalo pokus o definici „veřejného zájmu“ obyvatel Kostelce.“

Lidé navíc vyčítají radnici, že s dostatečným předstihem o změně konečné příměstských linek neinformovala. „Řešila ji asi stejným způsobem jako změny dopravní situace v Kostelci, tedy nijak,“ upřesnil svůj názor Jiří Flek. To, že veškeré informace ohledně busových linek si obstarávala sama, potvrdila i Káča Siváková Křižáková.

Iniciativa v rukou cestujících
Není možné se tedy divit snahám lidí, kteří denně dojíždějí do zaměstnání do Prahy a nechtějí přestupovat. Rozhodli se proto vše vzít do svých rukou a vytvořit petici, na základě které budou s dopravcem jednat.

Tu podporují i lidé, kteří do Prahy denně nejezdí: „Petici rozumím a chápu také nespokojenost dojíždějících. Město své občany podpořilo standardním a umírněným způsobem, v zápisech z jednání komisí a rady se sice objevilo, že nesouhlasí s přesunem, ale nic víc,“ vyjádřil se Václav Kuba.

Radnice jedná
Starostka města Olga Dekojová oponuje: „Rada města bere na vědomí obdržený návrh jízdních řádů linek PID, nesouhlasí s ukončením linek u stanice metra Háje. V tomto smyslu jsou vedena veškerá jednání a toto stanovisko vedení města, je prezentováno všude jak písemně, tak při ústních jednáních. Vedení města v zastoupení mou osobou o problematice konečné stanice Háje jedná i se zástupci poslanecké sněmovny.“ Starostka upozornila na několik měsíců trvající jednání s dopravcem.

Zastupitelka města Ewa Chmelíková potvrdila, že se skutečně jednalo. Ale jen na úrovni mezi starostkou, někdy místostarostou a ROPIDEM. „Bohužel, o jednáních mezi městem a ROPIDEM nebyli informování ani zastupitelé, natož běžní občané. Podle sdělení firmy ROPID, většina starostů souhlasila se změnou na společném jednání někdy v červnu 2008. O tom, že takové jednání proběhlo jsme se na webu města nikdy nedočetli, zápis není znám dodnes. Pokud vím, nikdo z nespokojených občanů nebyl nikdy přizván k jednání s ROPIDEM (vyjma pana Kratochvíla z komise pro veřejnou dopravu),“ uvedla zastupitelka.

Pravdou je, že komise pro veřejnou dopravu jako poradní orgán byla ustanovena až 30. září loňského roku, tedy po jednáních starostů s dopravcem. Záporné stanovisko k „Možnosti řešení zpoždění autobusových linek PID“ od firmy ROPID rada města vydala až na základě stanoviska jmenované komise dne 14. října 2008.

Dana Zářecká, Pavel Pávek