Všechno má svůj čas

Vložil(a): ABit, Téma: Kauza, Vydáno dne: 10. 06. 2006

Třeba čas na psaní žádostí o dotace, od nich si „jeden“ neodpočine po celý rok.

(*) Slovem „jeden“ rozumějme občana, město, neziskovku či podnikatele, kteří ke svému životu potřebují více financí, než mají, a rozhodují se, zda vzít úvěr či půjčku, nebo zažádat o dotaci a sebrat almužnu z otevřené dlaně.

Rozhodnutí je těžké: zadlužit se lze velmi snadno a splácení zrovna teď moc nebolí, to až za čas. Navíc věřitel už nebude chtít nic jiného, než pravidelné splátky.
Dosáhnout na dotaci je namáhavé už na začátku, napsat přijatelnou přihlášku dá práci a není zadarmo: je třeba nastudovat, jak správně vyplnit tu spoustu kolonek, jak vlastně popsat, co chcete, a přitom se přizpůsobit vyhlašovateli. A i když už je vyhráno a slíbená almužna je na Vašem účtu, starosti nekončí. Peníze musíte do puntíku správně a včas vyúčtovat a ještě všude rozhlašovat, jak velmi jste vděční. Že se těch pár set, tisíc nebo miliónů korun za tu námahu nevyplatí? Myslím, že vyplatí: Město Kostelec se chová jinak. Podle definice (*) patří mezi potenciální příjemce dotací, vlastních peněz moc nemá. Ale přesto raději rukou svých zastupitelů sáhne do skoro prázdné truhly, vyhrábne z ní hotovost na dokončení nové městské knihovny a nazve ji „půjčkou“. Pravidla splácení té půjčky nejsou stanovena. Občanům se pan místostarosta vymluvil na krajský úřad, že zrušil dotace na knihovny.

Kraj však žádné dotace na knihovny nezrušil, naopak - rozdělil z nich 3,5 miliónu korun; třeba knihovna v Jílovém u Prahy z této dotace za necelých 140 tisíc opraví elektroinstalace a instalaci osvětlení, vymění podlahovou krytinu, regály a ostatní mobiliář. Mezi příjemci jsou rozhodně i větší města, která nemají tak hluboko do kapsy jako Kostelec, a přesto se jim o nějakých pár desítek tisíc vyplatí požádat (= namáhat se). Asi tato města nevedou zastupitelé, kteří dotace pod milión korun nepovažují za hodné zájmu. Účastníci jednání zastupitelstva v Kostelci vědí, že u nás tací zastupitelé jsou.

Ivana Kašparová