Deníček jednoho hřiště

Vložil(a): LTuc, Téma: Kauza, Vydáno dne: 09. 07. 2006Jak to všechno začalo?
Jedna hodně naštvaná paní (Šárka Plíhalová) se rozhodla svolat demonstraci k vyjádření nespokojenosti se životním prostředím v Kostelci nad Černými lesy v důsledku výstavby kanalizace. Zároveň demonstrující upozornili na fakt, že v našem městě neexistuje žádné dětské hřiště. Sešlo se více jak 60 obyvatel tohoto města s dětmi. Demonstrace se konala 31.května 2006.
Na této demonstraci jsme si domluvili první schůzku, která se konala 5.června na dvorku u Plíhalů. Sešlo se nás 11. Teoreticky jsme zvládli výstavbu hřiště velmi rychle. Rozhodli jsme se ho postavit s pomocí našich mužů, bratrů, otců a dědů. Stačí jen dostat pozemek, obejít sponzory, sehnat dřevo, vybrat barvy, vymyslet herní prvky, dát povel a hurá na to.

Jenže, jenže !!!
Ono to tak není. Domluvili jsme další schůzku na 12.června - do té doby povinný sběr informací. Naše vystřízlivění bylo znát hned, jak jsme se sešli. Bylo nás již o poznání méně. Máme seznam bezpečnostních norem, představu o kontrolách a prohlídkách dětských hřišť. Dozvěděli jsme se o provozu a údržbě hřišť i o odpovědnosti s jejich provozem. Dostali jsme od firem katalogy s herními prvky. Víme, že cesta je pouze přes certifikované výrobce a dodavatele stavby. Shodli jsme se na tom, že nás tyto všechny věci neodradí. Na místě vznikl návrh, abychom podali žádost o vybudování dětského hřiště v našem městě se seznamem lokalit – toto bylo osobně předáno paní starostce 14.června dopoledne. Zároveň jsme ji požádali o projednání na večerním zastupitelstvu. Další schůzka 15.června - do té doby pokračovat ve sběru informací.

15.června
jsme se opět sešli na dvorku. Podali jsme příchozím informaci o zasedání zastupitelů a jejich reakcích. Rozhodně nás výkon a přístup zastupitelů nenadchl. Přesto konáme dál. Na místě jsme domluvili naši prezentaci na Vítání prázdnin 24.června v pivováru - akce firmy Marker CZ s.r.o. Dohodli jsme zřízení e-mailové a korespondenční adresy a společný podpis v dokumentech. Rozdělili úkoly pro prezentaci v pivováru, naplánovali termín další schůzky na 22.června.

Čtvrtfinále…
Opět se scházíme na dvorečku a zpracováváme donesené podklady pro naši prezentaci. Spojenými silami vyrábíme podklad nástěnky. Vystřihujeme ručičky na psaní vzkazů. Zde nám velmi pomohly svojí dodávkou vystříhaných ruček děti z mateřské školky. Dodělávky si bereme domů, dopisujeme texty, vybíráme důležité informace. Chceme mít vše dobře udělané, a proto se scházíme ještě jednou. Informujeme se o nasbíraných zkušenostech a ladíme formu na sobotní setkání.

Finále…
…bude dlouhé. Vše, co jste si přečetli, je teprve začátek. Doufáme, že nás na konci čekají pěkná hřiště zde v Kostelci nad Černými lesy. Myslíme si, že to stojí za to. Více uší více slyší, více hlav více vymyslí.

Potřebujeme: Vaše nápady, připomínky, zkušenosti a Vaši pomoc. Vaši spolupráci!

Setkání v pivováru…

24.června máme za sebou. Lidé podepsali Petici, děti malovaly obrázky a my jsme sbírali názory a informace od kolemjdoucích. Názory byly různé. Pomoc nabídl málokdo. Tak naše výzva pro Vás platí dál. Pokud se chcete s námi setkat osobně - máme pravidelné schůzky, kontakt na nás je na telefonu 608 120 010 nebo 776 027 716, e-mail: hriste.kostelecncl@seznam.cz . Informace rovněž najdete ve výloze na náměstí Smiřických u zdravotního střediska a na Pražské ulici nad poštou, vedle obchodu Kouzlo ženy. Těšíme se na Vaše kresby, připomínky a aktivitu, prostě podporu v jakékoli podobě.

Prezentace herních prvků…
27.června jsme se účastnili prezentace firmy Tomovy parky, která se zabývá vybavením dětských hřišť. Byli jsme přizváni k setkání starostů a ředitelů MŠ z Pečeckého mikroregionu. Jednalo se o zástupce 15 obcí, kteří se dohodli na společném vybavení svých hřišť od této firmy. Jednání bylo potěšující sledovat. Různí lidé, různé obce, různé názory a společný zájem. Dohodli se a mají se na co těšit. Jejich spolupráce trvá již delší čas a společně podali žádost o grant z programu Leader. Obdrželi ho. Jednotlivé obce přispějí pouze 30% na vybavení hřišť. A jejich děti si budou mít možnost hrát na bezpečných a pěkných herních prvcích.

Jó, jó ! Když se chce tak to jde !
Kateřina Hejduková


P.S. MAS Podlipansko přispěla z programu LEADER Pečeckému mikroregionu 560 tisíc Kč (70 %) na projekt a realizaci vybavení dětských hřišť.