Velký třesk v Kostelci: Starosta Urban padl

Vložil(a): LTuc, Téma: Z radnice, Vydáno dne: 31. 03. 2007

Novou šéfkou radnice se stala Olga Dekojová z ODS

Kolínský deník - 30.3.2007

Kostelec n. Č. l. - Každý věděl, že březnové zasedání zastupitelstva Kostelce nad Černými lesy nebude jen tak ledajaké. A že se bude něco dít, naznačovala i přítomnost známých osobností politického světa (zejména z ODS) v sále. A bomba skutečně vybuchla. Starosta Jan Urban (SZ) položil funkci. Nahradila jej zastupitelka Olga Dekojová (ODS).

„Oni nebo já!“

Jan Urban jasně předesílal, že se na zastupitelstvu pokusí vyvolat personální změny v radě města. A pokud se mu to nepodaří, je připraven odstoupit. První „podání“ měl právě Urban, který navrhl odvolání radní Ivany Kašparové z občanského sdružení Asanace. Přednost však dostal protinávrh místostarosty Drahomíra Juna, který prosazoval hlasování o odvolání rozšířit i na další dva radní - Pavla Uhlíře (ČSSD) a Ewu Chmelíkovou (ODS). Tento návrh však podpořili pouze čtyři zastupitelé z patnácti a podle scénáře mělo následovat odstoupení starosty z funkce. A Urban své slovo dodržel. "Od této chvíle jsem řadovým zastupitelem," pronesl. Bezprostředně poté zastupitelé doplnili program zasedání o volbu nového starosty.

Skončil i zástupce

Po několikaminutové přestávce došlo na lámání chleba. „Jako kandidáta na starostu navrhuji paní Olgu Dekojovou,“ nechala se slyšet Ewa Chmelíková. V následném hlasování se pro Dekojovou vyslovilo osm zastupitelů. Podpořili ji všichni zastupitelé z ODS, občanské sdružení Asanace a také jediný zastupitel za ČSSD Uhlíř. Ten se také stal místostarostou poté, co byl odvolán ten dosavadní, Drahomír Jun.

Foto: Velký spor na zasední zastupitelstva vzplál mezi dosavadním starostou Janem Urbanem (vlevo) a radním Pavlem Uhlířem (vpravo). Uhlíř Urbana obvinil z hrubiánského chování na jednáních městské rady, a to i vůči ženám. „Výrazy jako „Nekecej!“ z úst pana starosty nebyly výjimkou,“ uvedl dokonce Uhlíř. V novém vedení města je Pavel Uhlíř místostarostou. Starostkou se stala Olga Dekojová (ve výřezu).

Foto Deník/Radek Kolínský 2x

Ondřej Dvořák